خانه | سایر استان ها | خوزستان | خوزستان در تحقق جهش تولید عزم جدی دارد – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان #خوزستان
خوزستان در تحقق جهش تولید عزم جدی دارد - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

خوزستان در تحقق جهش تولید عزم جدی دارد – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان #خوزستان


به گزارش اقطاع نیوز، غلامرضا شریعتی شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مقام معظم رهبری امسال را سال «جهش تولید» نام‌گذاری کرده است؛ همان‌گونه که اطلاع دارید در یک دهه اخیر شعارهایی که به عنوان شعار سال مشخص شده در حوزه «اقتصاد» است و این به دلیل اهمیت موضوع و نقش آن در توسعه زیرساخت‌های کشور حائز اهمیت است.

وی افزود: سال گذشته به عنوان سال «رونق تولید» نام‌گذاری شد و در این راستا تلاش شده است که در این مسیر گام‌های مؤثری را در استان خوزستان برداریم.

استاندار خوزستان بیان کرد: ما در حوزه‌های مختلف از جمله کشاورزی، صنعتی و خدمات تلاش کردیم تا که در این حوزه گام برداریم.

شریعتی عنوان کرد: سال ۹۷ به دلیل خشک‌سالی شدید و پس از آن سیل بی‌سابقه‌ای که داشتیم برخی از تولیدات کشاورزی ما با مشکل مواجه شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه استان همچنان اولین تولیدکننده گندم در کشور است، بیان کرد: با وجود سیل تولید گندم ما به بیش از یک میلیون و ۳۰۰ تن رسید.

استاندار خوزستان عنوان کرد: با استفاده از آب‌های پشت سد، کشت تابستانه را در خوزستان گسترش دادیم و ارزش کشت بیش از ۶ هزار میلیارد تومان بود.

شریعتی در ادامه گفت: ما فقط در حوزه کشت برنج ۶۰۰ هزار تن برنج برداشت کردیم؛ ما در سال گذشته ارزش تولیدات کشاورزی مثل ذرت، دانه‌های روغنی، کلزا، چغندر، کنجد، حبوبات و صیفی‌جات را به میزان قابل‌ملاحظه‌ای افزایش دادیم و در راستای رونق تولید گام برداشتیم.

وی عنوان کرد: در حوزه «صنعت» نیز فولاد خوزستان با برخی بحران‌ها مواجه شد که ما تلاش کردیم در سال ۹۸ با برنامه‌ریزی‌های مختلف آن را از بحران خارج کنیم.

استاندار خوزستان بیان کرد: همچنین برای رفع بحران کشت و صنعت هفت تپه اقداماتی نیز انجام شد و موفق به عبور از بحران به وجود آمده شدیم.

شریعتی بیان کرد: مشکلات توسعه نیشکر از دیگر مشکلات بود که با مدیریت صحیح این شرکت نیز که یکی از بزرگ‌ترین شرکت صنعتی، کشاورزی تاریخ ایران است به تدریج از شرایط پیش آمده رهایی پیدا کرد و در حال بهبود است.

وی افزود: فولاد اکسین از دیگر حوزه‌هایی است که در استان با مشکلاتی روبه‌رو بوده است که با تمهیدات انجام شده و بر اساس خط مشی‌های شعار سال، این شرکت که سال ۹۷ با ۲۸ میلیارد تومان زیان سال را به پایان رسانده بود، سال ۹۸ را با حدود ۲۰۰ میلیارد تومان سود به پایان رساند.

وی گفت: امسال نیز همین روند و مسیر را ادامه خواهیم داد و پیش‌بینی می‌شود در فولاد اکسین که در دو سال گذشته ۲۸ میلیارد زیان داشت و سال ۹۸ با تغییر مدیریت و اصلاح روش‌ها به سوددهی رسید، امسال با هزار میلیارد تومان سود مواجه باشد.

استاندار خوزستان در خصوص دیگر پیشرفت‌های برنامه‌ریزی شده در سال جهش تولید به روند رشد فولاد خوزستان اشاره کرد و گفت: لوله‌سازی اهواز که مسیر خوبی را طی می‌کند امسال با کار زیرساختی که انجام شده اقدامات مؤثر روند خوب خود را به عالی تبدیل کند.

شریعتی بیان کرد: انتظار می‌رود توسعه نیشکر در سال جاری تولید آن به بیش از ۵۵۰ هزار تن شکر و در سال ۱۴۰۰ به ۷۰۰ هزار تن شکر برسد.

وی افزود: امید می‌رود نیشکر هفت تپه امسال تولید خود را به ۵۵۰ هزار تن برساند، هم چنین انتظار می‌رود گروه ملی با تمهیدات انجام شده تولیداتش را در سال ۹۹ به حدود ۶۰۰ هزار تن برسد که نسبت به سال قبل حدود ۳۰۰ هزار تن بود، رشد قابل‌ملاحظه‌ای است و با این کار فعالیت خود را پایدار و تثبیت می‌کند.

استاندار خوزستان عنوان کرد: صنایعی که در استان با رکود مواجه بودند و به سمت شکست می‌رفتند اکنون با برنامه‌ریزی و فعالیت‌های انجام شده روند رو به رشد آنها را شاهد هستیم.

شریعتی تصریح کرد: در راستای جهش تولید نیز در استان شرکت‌های جدیدی داریم که راه‌اندازی و تولید آنها را به حداکثر خواهیم رساند.

وی در ادامه افزود: امسال فاز دوم پالایشگاه گاز خلیج‌فارس را با سرمایه گزاری ۳.۲ میلیارد دلار به بهره‌برداری می‌رسانیم که خوراک پتروشیمی‌های ما را تأمین می‌کند و در این زمینه کار سنگین و اساسی در استان انجام شده است.

استاندار خوزستان گفت: فولاد شهید جهان‌آرا فاز نخست با یک و نیم میلیون تن در سال ۹۹ به بهره‌برداری می‌رسد و فاز دوم فولاد دزفول با ظرفیت یک میلیون تن به بهره‌برداری خواهد رسید.

شریعتی بیان کرد: پروژه‌های بسیاری را فعال، راه‌اندازی و یا در آستانه افتتاح آن در استان هستیم که امیدواریم با تلاش و برنامه‌ریزی جهش تولید را در استان محقق کنیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.