خانه | سایر استان ها | بوشهر | سازه‌های آبخیزداری قدرت تخریبی سیل کنگان را کاهش دادند – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان #بوشهر
سازه‌های آبخیزداری قدرت تخریبی سیل کنگان را کاهش دادند - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

سازه‌های آبخیزداری قدرت تخریبی سیل کنگان را کاهش دادند – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان #بوشهر


غلامرضا منتظری در گفت‌وگو با اقطاع نیوز اظهار داشت: سازه‌های آبخیزداری که طی دو سال اخیر در حوزه آبخیز شهری شهرهای کنگان و بنک احداث شده است، در کنترل و مهار سیل اخیر و جلوگیری از آسیب به تأسیسات و زیرساخت‌های این شهرها نقش اساسی داشتند.

وی اضافه کرد: در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ تعداد هفت سازه سنگی ملاتی از محل اعتبارات استانی، ملی و صندوق توسعه ملی با حجم استحصال سالانه دو میلیون متر مکعب در بالا دست شهرهای کنگان و بنک توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان احداث شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر ادامه داد: این سازه‌ها با کنترل آب سیلاب و کاهش حجم خروجی سیلاب و تأخیر در سرعت جریان رواناب، از قدرت تخریبی سیل سوم فروردین ۱۳۹۹ کاسته‌اند.

وی افزود: با توجه به بارش کم سابقه ۱۰۲ میلیمتر باران در بازه زمانی کمتر از یک ساعت و توپوگرافی منطقه که نوار شرقی این دو شهر را ارتفاعات با شیب تند در برگرفته است، حجم عظیمی از رواناب از طریق دره‌های فصلی که از میان این دو شهر عبور می‌کنند، به سمت پایین دست سرازیر شد که بخشی از آن در این سازه‌ها ذخیره و با تأخیر زمانی مناسبی به پایین دست هدایت شد.

منتظری خاطرنشان کرد: با توجه به مطالعه حوزه آبخیز شهری کنگان و تهیه طرح‌های اجرایی آبخیزداری و آبخوانداری، در صورت تأمین اعتبار آمادگی داریم ۱۰ سازه جدید را احداث کرده و آسیب پذیری این دو شهر مقابل سیل‌های مخرب احتمالی آینده را به حداقل برسانیم.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.