خانه | سایر استان ها | گیلان | ضرورت اصلاح نظام مالی برای تحقق شعار «جهش تولید» – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان #گیلان
ضرورت اصلاح نظام مالی برای تحقق شعار «جهش تولید» - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

ضرورت اصلاح نظام مالی برای تحقق شعار «جهش تولید» – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان #گیلان


به گزارش اقطاع نیوز، فرهاد دلق‌پوش عصر یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به صادرات ۴۸۲ میلیون دلار صادرات از استان گیلان در طول سال گذشته، اظهار کرد: قطعاً با تهیه آمار ۱۲ ماهه به صورت کامل از هدف گذاری ۵۰۰ میلیون دلار عبور خواهیم کرد.

رئیس سازمان صمت گیلان در ادامه به توجه ویژه مقام معظم رهبری به موضوع تولید اشاره و این توجه را مایه خرسندی فعالان این حوزه دانست و گفت: رهبر معظم انقلاب در ادامه نامگذاری سال گذشته با عنوان «رونق تولید» امسال را به عنوان سال «جهش تولید» نامگذاری کردند.

تشکیل اتاق فکر با همکاری نخبگان دانشگاهی و صنعتی

وی با تأکید بر ضرورت اصلاح نظام مالی برای تحقق شعار امسال، افزود: برای تحقق این شعار باید برنامه‌ریزی ویژه‌ای داشته باشیم و از همفکری نخبگان صنعتی و دانشگاهی استفاده کنیم.

دلق‌پوش تشکیل اتاق فکر با همکاری نخبگان و اساتید دانشگاهی و صنعتی در راستای فراهم کردن بسترهای تحقق شعار «جهش تولید» را ضروری دانست و ادامه داد: برای عملیاتی شدن شعار سال و سوق دادن سرمایه‌ها به سمت تولید مولد و پویا باید از ظرفیت‌های عظیم دانشگاهی در تعیین استراتژی‌های جدید استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه اخذ مالیات ناعادلانه و صرفاً متمرکز بر تولید از موانع مهم در مسیر تولید است، بیان کرد: همدلی مسئولان و توجه به تولید دانش‌بنیان، صادرات محور، متنوع‌سازی در محصولات تولیدی برای تأمین نیازهای داخلی و جذب سهم بیشتر در بازارهای صادراتی می‌تواند اقدامی هدفمند در جهت رونق و جهش تولید باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان یکی از مؤلفه‌های مهم در جهش تولید را هدایت سرمایه‌گذاری‌ها از محل صرف سودجویانه به سمت تولیدات مولد، هدفمند، اشتغال‌زا و بازار پسند یکی از مؤلفه‌های مهم در جهش تولید هدایت سرمایه‌گذاری‌ها از محل صرف سودجویانه به سمت تولیدات مولد، هدفمند، اشتغال‌زا و بازار پسند است برشمرد و گفت: این هدف با فعال‌سازی مراکز مشاوره کسب و کار و تعیین اولویت‌های جدید سرمایه‌گذاری متناسب با اقلیم گیلان امکان‌پذیر می‌شود.

دلق‌پوش با تأکید بر ضرورت همراه و همگام‌سازی نظام مالی کشور با سرمایه‌گذاری‌های به‌صرفه در بخش تولید و با بیان اینکه ثمره این کار ایجاد اشتغال برای جوانان، عمل به تأکیدات مقام معظم رهبری و تأثیرگذاری محسوس در زندگی مردم است، افزود: یکی از ارکان اصلی جهش تولید انجام اصلاحات در سه بخش بانکی، گمرکی و مالیاتی است.

وی با اشاره به اینکه تغییر در نرخ سودهای بانکی و منطقی کردن آن متناسب با وضعیت واقعی تولید می‌تواند جهش قابل ملاحظه‌ای در سرمایه‌گذاری در بخش صنعت رقم بزند، تصریح کرد: در همین راستا لازم است عوارض مختلف گمرکی و مالیات اضافی از چرخه تولید محصولات حذف و یا قاعده‌مند و منطقی شود.

بازگشت ۴۱۷ واحد راکد به چرخه تولید در سال گذشته

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان در مورد کارگروه‌های رفع موانع تولید و دستاوردهای آن نیز اظهار کرد: سال گذشته به همت مسئولان مرتبط با حوزه تولید و توجه ویژه استاندار گیلان با برگزاری کارگروه‌های رفع موانع تولید نسبت به پرداخت تسهیلات اختصاصی بیش از هزار و ۲۰۰ میلیارد و ۸۵ میلیون تومان اقدام شد.

دلق‌پوش با تأکید بر اینکه پرداخت این مبالغ از محل کارگروه رفع موانع تولید تحرک وسیعی در بخش تولید استان گیلان به وجود آورد، افزود: بازگشت بیش از ۴۱۷ واحد راکد و نیمه تعطیل گیلان به چرخه تولید یکی از آثار مثبت برگزاری جلسات کارگروه رفع موانع تولید در استان است.

وی جایگاه گیلان را بر اساس آخرین آمار اخذ شده از سامانه رفع موانع تولید در تعداد پرداختی‌ها برشمرد و با بیان اینکه گیلان به رتبه سوم کشوری در سال ۹۸ رسیده است، ادامه داد: واردات غیرضروری برخی از محصولات نظیر استثنائات تجاری (مناطق آزاد، کالای مسافری، کوله بری، ملوانی) از جمله موانع عمده بخش تولید در وضعیت کنونی است واردات غیرضروری برخی از محصولات نظیر استثنائات تجاری (مناطق آزاد، کالای مسافری، کوله بری، ملوانی) از جمله موانع عمده بخش تولید در وضعیت کنونی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به اینکه قدیمی بودن ماشین‌آلات برخی از صنایع زمینه‌ساز کاهش بهره‌وری عوامل تولید و فرسایش در این حوزه می‌شود، گفت: بانکداری غیراصولی و بنگاه‌داری بانک‌ها، نقص کلی و جزئی در زنجیره تولید و کمبود مواد اولیه برای ازدیاد ارزش افزوده محصولات صنعتی از دیگر موانع بخش تولید هستند.

دلق‌پوش با بیان اینکه فقدان بستر تبلیغاتی ارزان در رسانه‌های جمعی و ملی برای جلب بازار بومی مناسب برای عرضه کالا و فرهنگ سازی بیشتر برای مصرف کالای ایرانی، بیان کرد: عدم جذب نقدینگی توسط صاحبان صنایع به علت پیچیدگی اداری و فقدان مدیریت هوشمند از دیگر مواردی است که در مسیر جهش تولید اختلال ایجاد می‌کند.

وی با تأکید بر ضرورت بازنگری در حوزه تولید به دلیل حاکم بودن مدیریت سلیقه‌ای و غیرتخصصی و عدم دانش فنی برخی تولیدکنندگان و لزوم بازنگری رویکردها، افزود: تحقق شعار «جهش تولید» با همدلی تمام مسئولان پرتلاش و مرتبط بانکی، مالیاتی، گمرکی، با همت تشکل‌های بخش خصوصی و رویکرد فرابخشی همه دلسوزان نظام میسر می‌شود.


ضرورت اصلاح نظام مالی برای تحقق شعار «جهش تولید» – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان – – ۲۰۲۰-۰۳-۲۲ ۲۲:۲۰:۲۷

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.