خانه | سایر استان ها | چهارمحال و بختیاری | ورود سرمایه‌های اجتماعی برای جهش در تولید مورد توجه قرارگیرد – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان #چهارمحال و بختیاری
بازدیدهای عید نوروز در زمان عید فطر انجام شود - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

ورود سرمایه‌های اجتماعی برای جهش در تولید مورد توجه قرارگیرد – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان #چهارمحال و بختیاری


حجت الاسلام دکتر مهدی طاهری در گفت و گو با اقطاع نیوز گفت: آغاز سال ۱۳۹۹ مصادف است با سالروز شهادت امام موسی کاظم علیه السلام و این سال مزین است به نام باب الحوائج و طلیعه سال همزمان است با عید بزرگ مبعث رسول اکرم که امیدوار هستیم این سال، سال رفع گرفتاری‌ها و برآورده شدن همه حوائج مردم باشد و عیدی همه ما ان شاء الله ظهور حضرت حجت سلام الله علیه باشد.

وی ادامه داد: امسال را مقام معظم رهبری با عنوان سال «جهش تولید» نام گذاری کردند، سال گذشته سال رونق تولید بود، مقام معظم رهبری فرمودند امسال تولید ما باید جهش پیدا کند.

وی گفت: مسئله ابتلاء همگانی به ویروس کرونا، تجربه‌ای را برای ما حاصل کرد که به نظر من تجربه خوبی بود و آن تجربه این بود که مثلاً در یک موضوع کوچکی مثل تولید وسایل پزشکی و ماسک، یک باره تولید این اقلام رونق گرفت، به صورتی که در تمامی روستاها و شهرها و مراکز متعدد دیگر جهشی در تولید ایجاد شد.

حجت‌الاسلام طاهری ادامه داد: یک مسئله‌ی خیلی کوچک را اگر توجه داشته باشیم، آن مسئله در تمامی مسائل ما از جمله تولید ما اثر گذار خواهد بود و ان مسئله این است که یک نهادهایی مثل سازمان تبلیغات اسلامی اراده کردند تا به جای خدمت رسانی که بعضی از نهادها متصدی آن بودند به عنوان مثال در مرکز بهداشت یا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یا سازمان‌های دیگری که به مردم خدمت رسانی می‌کنند و سازمان تبلیغات اسلامی با یک رویکرد دیگری وارد شد و اتفاقاً منجر به رونق و جهش در تولید این بازار شد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی بابیان اینکه سازمان تبلیغات به‌جای اینکه از سرمایه‌های دولتی در مسیر خدمت‌رسانی به مردم استفاده کند، توجه به سرمایه‌های اجتماعی کرد، گفت: سازمان تبلیغات اسلامی به‌جای توجه به خدمات اجتماعی، به سرمایه‌های اجتماعی توجه کرد؛ سازمان تبلیغات اسلامی بر اساس توجه به سرمایه‌های اجتماعی، خود مردم را به‌پای کار آورد و با تأسیس کارگاه‌های کوچک مردمی این مسئله را به‌گونه‌ای رونق داد که تقریباً در همه‌ی شهرها و روستاها مردم نیاز خودشان را تولید می‌کنند، بنابراین به نظر ما یکی از مسائل جدی که می‌شود برای جهش تولید موردتوجه قرار بگیرد به میدان آوردن سرمایه‌های اجتماعی برای جهش در تولید است.

وی افزود: برای این کار به نظر می‌رسد در موضوعات مختلفی، یک مسئله‌ای است که امروز حتی در حوزه تمدن غرب هم مطرح است کارگاه‌های کوچک زودبازده است.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم در سال ۹۹ به برکت اهل‌بیت و بهره بردن از متخصصین و اقتصاددان‌های حوزه تمدن اسلامی‌مان به این نکته توجه کنیم که کارگاه‌های مردمی کوچک و زودبازده نیازی به سرمایه‌های زیادی ندارند و تولیدات آن‌ها هم به‌اندازه‌ای نیست که موجب ورشکستگی مثلاً یک سرمایه‌دار بشود باید مورد توجه قرار گیرند.

وی بیان کرد: کارگاه‌های مردمی کوچک و زودبازده دارای سرمایه اندک هستند و هم تولیدات نیز به صورت نیاز تولید می‌شود و مصرف آن‌هم به‌اندازه مصرف داخلی ماست ازاین‌جهت منجر به این می‌شود که اگر ما بتوانیم کارگاه‌های کوچک زودبازده را رونق دهیم، تولید در حوزه‌های مختلف رونق و جهت خواهد گرفت.

طاهری ادامه داد: مسئله بر این است که نهادهای متولی باید به این مسئله جهت‌دهی کنند که سمت‌وسوی تولیدات موجب هم‌افزایی باشد نه‌کارهای هم سو و موازی، هم‌افزا باشد ازاین‌جهت که موجب رونق همه کسب‌وکارها و جهش در همه‌ی موضوعات بشود.

وی گفت: نکته دیگری که در کنار به میدان آوردن سرمایه‌های اجتماعی و تأسیس کارگاه‌های مردمی کوچک زودبازده مدنظرمان هست به گردش درآوردن سرمایه‌های خفته است و سوال این است که سرمایه‌های خفته چه چیزهایی است که سازمان تبلیغات اسلامی می‌تواند به آن‌ها توجه کند، تقریباً یک گذر کوتاه در دارایی هیئت‌ها، بعضی موقوفه‌هایی که از سالی تا سال بعد می‌ماند، اگر تدبیری بشود و مشاورین اقتصادی ما مشورتی به هیئت‌ها بدهند به‌صورت ساده می‌توان از این سرمایه‌های خفته استفاده کرد واین سرمایه‌ها را به گردش درآورد و با آن‌ها کارگاه‌های کوچک زودبازده تأسیس کرد و این هم موجب رونق و جهت در تولید خواهد شد.

حجت‌الاسلام طاهری بیان کرد: به‌عنوان نمونه در سرکشی که از بعضی از دوستان طلبه در سطح استان داشتم دیدم که یکی از این عزیزان با یازده میلیون تومان شش شغل ایجاد کرده است و یکی دیگر از طلاب استان به مبلغ بیشتری اقدام به کارآفرینی کرده بود، لکن تولیدات آن منطقه را جهت‌دهی و ساماندهی کرده بودند و از مردم منطقه خود رفع نیاز کرده بودند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری گفت: بنابراین به‌صورت مشخص به میدان آوردن سرمایه‌های اجتماعی و تأسیس کارگاه‌های مردمی کوچک و زودبازده و به کار گرفتن و بیدار نمودن سرمایه‌های خفته هیئت‌های مذهبی می‌تواند ازجمله مواردی باشد که ما را در تحقق شعار سال و جهش در تولید کمک کند.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.